Rodzaje odpływów w łazience

Projektując łazienkę stajemy przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór konkretnego rodzaju odpływu. To od tej decyzji zależy, czy będziemy mogli zamontować wannę czy brodzik. Jakie rozwiązania są w chwili obecnej najczęściej wykorzystywane? Jakie parametry należy wziąć pod uwagę na etapie planowania łazienki, aby później nie żałować podjętej decyzji?

Odpływ ścienny – najciekawsze z dostępnych rozwiązań

Tego rodzaju zabieg instalacyjny pozwala na uzyskanie bliskiej pod względem ideału równej powierzchni podłogi. Odpływ ścienny sprawi, że nie będą nam potrzebne żadne dodatkowe elementy instalacyjne. Wówczas płytki można kłaść aż do samej ściany, nie trzeba dokonywać też cięć, aby uzyskać odpowiedni spadek. Nie będzie stanowić żadnego problemu, aby bateria ścienna znalazła się w takiej łazience. Na tego rodzaju rozwiązanie najczęściej decydują się posiadacze niewielkich pomieszczeń. Odpływ ścienny posiada obudowę zewnętrzną w postaci estetycznego rusztu, który można wykończyć eleganckimi elementami maskującymi.

Odpływ liniowy – rozwiązanie na lata

To instalacja, która łączy w sobie aspekt praktyczny oraz estetyczny. Jest sprawdzona w szczególności dla łazienki, gdzie planujemy montaż prysznica. W tym przypadku wymagane jest odpowiednie wyprofilowanie posadzki, a następnie wyłożenie płytkami miejsca, gdzie będziemy stawać pod dyszą. Odpływ liniowy wykonany z trwałych materiałów sprawi, że będziemy mogli cieszyć się relaksującą strefą natryskową na długie lata.

Odpływ punktowy – kratka, która skutecznie wyprowadzi wodę

Składa się z przewodu wbudowanego w posadzce, a także zabezpieczenia w postaci kratki. Taka konstrukcja wpływa na odprowadzanie wody z pomieszczenia do syfonu. Montaż tej instalacji jest bardziej restrykcyjny niż w przypadku odwodnienia liniowego. Woda będzie odbierana tylko wtedy, jeśli zapewnione zostaną odpowiednie spadki powierzchni ze wszystkich stron kratki. Należy też systematycznie czyścić odpływ, ponieważ szczeliny mają tendencje do częstego zapychania się mydlinami.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *